Velká cena KOVO BELFIN/Lopatárna 2020

V neděli 28.6. se v plzeňském areálu Rapid opět rozjel kolotoč závodů v rámci Západočeské amatérské ligy (Z.A.L.). Podobně jako úterní závody pořádané Spartou Praha se jednalo o bodovací závod, rozdíl byl pouze v systému bodování. Závodníci si v každém kole při průjezdu cílem rozdělovali 2 a 1 bod, navíc bylo pak každé páté kolo ohodnoceno 5, 3 a jedním bodem. Hlavní pořadatel Jaroslav Plánička si k závodu pozval renomované rozhodčí Pavla Kozáka s Miroslavem Pečenkou, regulérnost závodu tak byla zajištěna.

V prvním závodě, kde startovaly kategorie Z.A.L. A (do 30 let), B (do 40 let) včetně kategorie příchozích bez rozdílu věku se peloton držel dlouho pohromadě a body se rozdělovaly především v hromadných spurtech. Tady pravidelně sbíral body hlavně Radek Krummer v ČEZ Cyklo Teamu Tábor. Postupně však docházelo i k únikům, kde se střídali jezdci velmi silného CT Weber, Axon Sport Teamu spolu s dalšími jezdci. Nejvíce bodů pak posbíral Radek Krummer, před druhým Radkem Koblicem a Oldřichem Novotným (oba CT Weber) Mezi jezdci Z.A.L. zvítězil Jan Šubrt (Cyklo Atom), druhé místo pak vybojoval Martin Vodák před bratry Čechurovými (všichni Axon Sport Team)

Druhý závod obstaraly kategorie Z.A.L. nad 40 let. I tady se balík držel dlouhou dobu pohromadě a body se rozdávaly v hromadných dojezdech. Rozhodující okamžik potom nastal přibližně v polovině závodu vypsaného na 50 okruhů. To se od pelotonu oddělila čtveřice Martin Hrádek (COPR Přeštice), Karel Vlk (CK Kramolín), Josef Růta (Axon Sport Team) a Jiří Belfín (Kovo Belfín), která se postupně vzdalovala pelotonu a rozdělovala si důležité body. V posledních kolech se ještě čtveřice rozpadla. V cílovém spurtu dvojice Růta – Belfín měl více sil Josef Růta a připsal si tak celkové vítězství právě před Belfínem a Hrádkem.

Celkem se na start obou závodů ve všech kategoriích postavilo 70 závodníků z celého regionu. Seriál Z.A.L. pokračuje 12.7. společným závodem Z.A.L. a Jihočeské Amatérské Ligy v Bílsku.